20
Ara

Bir mekan için duvar kağıdı olmazsa olmaz değildir fakat kullanıldığında mekandaki etkisi çok büyüktür. Bu nedenle evinizde yenilik peşindeyseniz duvarlardan başlamak iyi fikir!

Hadi evinizin tarzına uygun bir duvar kağıdı seçin veya evinizin tarzını değiştirmeye duvar kağıdı kullanarak başlayın..

Fakat başlamadan önce unutmayın ki doğru mekanda doğru duvar kağıdı seçimi yapmak çok önemlidir!

Bunun için de mekanın mimari yapısı (kolon-kiriş vb.), metrekaresi, kullanılan mobilya ve aksesuarlar ile olan uyumu gibi detaylara göre hareket etmek gerekir.

Ayrıca ıslak hacimlerde (mutfak ve banyo) kullanılan duvar kağıdının bakteri barındırmayan, silinebilir, neme ve suya dayanıklı olan vinil esaslı duvar kağıdı olması önemlidir.

En beğendiğim duvar kağıdı örneğiyle başlamak istiyorum. Özellikle yatak odalarına daha çok yakıştırdığım kumaş dokudaki duvar kağıtları favorim. Bu dokulu duvar kağıtları kullandığınız mekanda sıcak bir arka fon oluşturmanızı sağlayacaktır. Renk olarak önerim toprak tonları ya da griler hatta antrasit.. Bu koyu arka plan kullanılacak olan aydınlatma elemanları ile çok şık olacaktır.

Bir diğer duvar kağıdı seçeneği son zamanlarda çok gördüğümüz monochrome tonlardaki tropikal temalı duvar kağıtları. Bu tarz duvar kağıtlarının yoğun bir görüntüsü olması sebebiyle daha sakin mekanlarda kullanılmasında fayda var. Özellikle ahşap dokularla bir arada kullanılması şahane olacaktır.

Diğer bir örnek daha hareketli ve canlı desenlerde olan duvar kağıtları. Mekanı ele geçiren canlılıktaki bu duvar kağıtlarını zamanla sıkılmamak adına evin daha az kullanılan mekanlarında (banyo, giyinme odası, misafir odası vb.) tercih etmek daha doğru olacaktır.

Çocuk/bebek odalarında da duvar kağıdı kullanımı son zamanlarda epey yaygın, çocukların hayal gücü gelişimi açısından da oldukça faydalı. Çocuk sahibi olanlar için çocukların hayal güçlerini geliştirebilecekleri figürlerle oluşturulmuş duvar kağıtlarından örnekler..

Bir diğer tercih edilen duvar kağıdı deseni ise çizgililer.. Dikey ve yatay şekilde kullanılan bu duvar kağıtlarını evinizin giriş alanında bulunan dresuar arkasında kullanmanız çok şık olacaktır. Evinizin farklı alanlarında da göz yormaması adına tek bir duvarda kullanmakta yarar var.

Son olarak şunu söyleyebilirim duvar kağıtlarını sadece duvarlarda değil; aynı zamanda kapılarda ve dolaplarda tamamlayıcı olması adına da kullanabilirsiniz. Bununla ilgili bulduğum örnek görseller şu şekilde..

Kendi beğenilerimden yola çıkarak hazırladığım bir yazı oldu. Umarım sizin fikirlerinize de ilham olur..